Staň se YMCA šampiónem 2023

Na srpnovém táboře jsme se dozvěděli, že náš YMCA tým měl ukrytý cenný svitek s tajnou formulí, jak se stát YMCA šampiónem – hrdinou dnešních dní. O svitku se ale někdo bohužel dozvěděl, takže když jsme všichni v červenci pomáhali jedné skupině s cestou kolem světa, skrýš někdo vypátral a svitek ukradl. Povolali jsme proto tým schopných mladých lidí (naše táborníky), aby nám pomohl svitek získat zpět. Abychom ale mohli do svitku nahlédnout, musíme absolvovat speciální výcvik – výcvik na YMCA šampióny.

Každý den ráno nás čekalo zamyšlení (poučný příběh), ze kterého vždy vyvstalo téma dne – YMCA šampióni budují dobrý charakter, pracují na sobě, starají se o své zdraví a zlepšují svou fyzickou zdatnost, pečují o vztahy s rodinou a s přáteli a pomáhají lidem kolem sebe. Na konci každého dne děti obdržely speciální odznak za úspěšně dokončený výcvikový den.

První den ráno děti čekal „recept na charakterního člověka“. Děti se nejprve rozběhly po malém lesíku, kde bylo ukryto jedenáct ingrediencí a věcí na vaření. Na každé věci byl nápis – nějaká povahová vlastnost (např. trpělivost, pracovitost, nebo i zlost, agrese a ufňukanost). Do receptu děti směly použít jen to, co mělo na sobě dobrou vlastnost. Děti tak spoustu nalezených věcí vyřadily a ze zbylých ingrediencí udělaly těsto na chlebové placky. Každý si pak mohl udělat vlastní placku, kterou jsme opekli na kameni na grilu.

Také si děti procvičily obratnost, když dělaly slalom s dřevěným vajíčkem na dřevěné lžíci a pronášely části skládaček – hrdinů z pohádek a filmů. Když byly všechny skládačky hotové, úkolem dětí bylo vymyslet, co mají tak rozdílní hrdinové společného.

Také k nám dorazila dvě záchranná vozidla – záchranáři ze skupiny Royal Rangers. Dozvěděli jsme se tak, jak pomáhají a co dělají, jak vypadá záchranářská výstroj a vozidlo – děti si tak mohly prohlédnout jejich vybavení i si mohly vlézt do sanitky. V neposlední řadě s dětmi jedna záchranářka prošla pravidla první pomoci. Děti si tak vyzkoušely, co by měly říct při zavolání záchranky, nebo jak se správně provádí srdeční masáž (na speciální figuríně).

V průběhu tábora jsme s dětmi zdobili trička technikou savováním,

zkoušeli jsme si rozdělat oheň,

zahráli jsme si některé ne tak obvyklé sportovní hry, jako např. ringo, indiacu, nebo frisbee,

z korkových špuntů a gumiček jsme vyráběli malé lodičky s plachtami z listů,

věnovali jsme se zdravé stravě – z reklamních letáků jsme si vystřihovali různé potraviny a podle předlohy určovali, zda se jedná o zdravá či nezdravá jídla. Každé dítě si tak vytvořilo vlastní jídelníček.

Děti také psaly a zdobily přáníčka pro rodiče, prarodiče nebo případně nejlepší kamarády,

procvičily si spolupráci, když ve dvojicích, trojicích nebo i čtveřicích měly svázané nohy nebo ruce k sobě a plnily náročné úkoly (jako dát gól, projít slalom, nasbírat šišky, najít určité rostliny, zahrát si společně hru),

zkoušely střelbu ze vzduchovek nebo ze vzduchové pistole na terče nebo plechovky,

vyzkoušely si florbalový slalom,

hrály si a dělaly kotouly na AirTracku,

prověřily svou obratnost v račí chůzi,

procvičily si paměť v Kimově hře

a vyráběly si placku (odznáček).

Pro děti starší 12ti let byl po dobu tábora připraven speciální program na část každého dne. Vydaly se tak např. nalézt speciální odznaky pro celý tábor. Děti jako nápovědu dostaly jen souřadnice čtyř různých míst. Skupina vytáhla svá kola a odhodlaně vyrazila na cestu. Na každém ze čtyř míst musela skupina získat obálku s částí souřadnic ke skrýši s odznaky.

Jiný den starší děti nakrájely zeleninu na polévku a některé z nich se pak ujaly vaření polévky v kotlíku nad ohněm a pečení lívanců k obědu pro celý tábor. Děti odvedly opravdu skvělou práci, oba chody se moc povedly.

Táborníci si také mohli v průběhu tábora hrát na trampolíně nebo si zahrát stolní tenis,

zahrát si společně fotbal,

stavět domečky v lese,

nebo skákat na balíkách slámy,

jezdit na lodi

a hrát spoustu dalších her.

Některé děti také pomáhaly se stavbou plůtku a domečku k dřevěnému betlémku, který bude stát před Obecním úřadem v Netunicích v období Vánoc. Mohly si tak pod dohledem vyzkoušet řezání ruční pilou, pilníky nebo vrtačku.

Každý den se také děti střetly s nepřátelskými lupiči v bojové hře. Postupně se tak podařilo od lupičů získat po částech celý svitek.

Poslední den se podařilo najít i klíč k šifře, kterou byl svitek částečně zašifrován. Na svitku byl následující nápis: „Tajemství, jak se stát YMCA šampiónem, hrdinou dnešních dní, vyplývá ze slov ymkaře Johna R. Motta, který v YMCA pracoval 43 let a za svou práci pro druhé získal dokonce i Nobelovu cenu za mír. A právě na samotném předání této prestižní ceny řekl: tajemství skvělého a skutečného velikána bylo shrnuto, když Ježíš řekl: „Ten, kdo by mezi vámi chtěl být největší, ať je vaším služebníkem.“ Stejně tak i YMCA šampión. Je takovým vedoucím a hrdinou, který nehledá záři reflektorů, ale sám září a přináší světlo skrze lásku a pomoc druhým.“
S dětmi jsme tak zakončili celý výcvik na YMCA šampióny.