V týmu hrdinů 2022

V srpnu se děti dostaly mezi superhrdiny.

První den se děti potají vypravily na tajnou schůzku Rady superhrdinů. Děti se tak dozvěděly, že hrdinové mají problém s nebezpečnou skupinou zloduchů zvaných „Kníráči“. Hrdinové se na schůzce dohodli, že vycvičí novou jednotku hrdinů, která jim pomůže. Když pak hrdinové dorazili za dětmi, táborníkum už bylo jasné, o co jde. Hrdinové vybrali táborníky do nově založené jednotky, kde je naučí, co to znamená být hrdinou. Dětem tak začal výcvik na hrdiny, v rámci kterého se postupně dozvěděly o pěti aspektech hrdinství. Hrdinou totiž není jen ten, kdo má superschopnosti, ale např. ten, kdo má dobrý charakter, pomáhá druhým, dokáže se odvážně a spravedlivě zastat druhých, umí si poradit v neznámém prostředí a i když je důležité být fyzicky zdatný, snad ještě důležitější je srdce a postoj člověka a zdravá sebedůvěra. Děti v průběhu tábora získaly zpět zloduchy ukradené části kodexu hrdiny a zloduchy porazily.

Děti se zúčastnily workshopu o šikaně, kde si společně s vedoucími definovaly, co to vlastně šikana je, a pak si společně na modelových situacích zkoušely, jak by mohly reagovat.

Pomocí pantomimy si předváděly charakterové vlastnosti a diskutovaly, zda by danou vlastnost měl hrdina.

Také si děti mohly vyzkoušet svou odvahu, když si mohly (jen ty děti, které chtěly) např. dát na ruku strašilku, podržet si moučného červa nebo švába a velkého červa.

Také se dozvěděly příběhy některých skutečných hrdinů jako byl T. G. Masaryk nebo Anežka Česká.

Jedno dopoledne si děti obešly osm stanovišť, jejichž cílem bylo přiblížit jim různé handicapy. Děti si vyzkoušely, jaké to je být němý, hluchý, slepý, mít astma, být liliputem nebo siamskými dvojčaty a díky obleku simulace stáří jsme dětem přiblížili, jak je mnohdy nesnadné pohybovat se pro lidi pokročilého věku.

Také táborníci stavěli domečky jako úkryty před zloduchy,

zúčastnili se workshopů ze zdravotnictví, kde si vyzkoušeli např. nalepit náplast nebo obvázat zranění,

vyzkoušeli si rozdělat oheň,

učili se názvy rostlin a hub,

malovali na plátěné tašky,

stříleli ze vzduchovky na terč,

upletli si náramek

a vyzkoušeli si svou zdatnost.

Také každý den ráno děti čekala rozcvička,

odpoledne se hrál fotbal,

jezdilo se na lodích,

děti si chovaly králíčky

a hrály se dobrodružné hry, ve kterých děti pomáhaly superhrdinům porazit zloduchy „Kníráče“.

Na konci tábora za dětmi přišli všichni hrdinové, pogratulovali jim k vítězství a také k dokončení výcviku na hrdiny. Každý táborník od hrdinů dostal certifikát a sladké odměny a také si mohl s hrdiny vítězně plácnout. 🙂