Dobrodružství v daleké Persii 2022

V červenci jsme se s dětmi vydali na dobrodružnou výpravu do daleké starověké Persie, kde jsme se ocitli uprostřed dění přímo na perském dvoře.

Každý den jsme si poslechli část příběhu o odvážné perské královně Ester, která prokázala svou statečnost při záchraně celého svého národa před nebezpečným spiklencem Hamanem.

Jeden den jsme se dokonce strojem času přesunuli do dění samotného příběhu, a to na samotný dýchánek Hamanovy manželky a jejích kamarádek, od kterých se dětem výměnou za šperky (které děti musely usmlouvat u záludných obchodníků) podařilo získat Hamanův tajný plán.

Děti plán pak mohly přenechat královně Ester, která jim za to pak poslední den tábora přišla osobně poděkovat s družinou perských dvořanek a předat diplom s královským poděkováním.

V průběhu tábora si děti vyzkoušely spoustu činností a užily si spolu spoustu legrace. Ráno nás vždy čekala rozcvička, po které následovalo již zmíněné vyprávění příběhu.

V rámci dopoledního programu si děti vyzkoušely vážit na vahách,

vyrobit náramek,

utkat část malého (perského) koberečku na tkalcovském stavu,

změřit strany čtverců a obdélníků a vypočítat jejich obsah,

smlouvat s perskými obchodníky o množství dřevěných mincí zaplacených za kousek čokolády,

střílet z luku,

přenést zprávu jako starověký posel

a poznávat bylinky (děti se dozvěděly i o jejich léčivých účincích).

Děti se také plavily na lodi a mohly si i vyzkoušet kormidlovat,

vařily polévku v koltíku nad ohněm,

udělaly si k obědu vlastní italskou pizzu,

připravily k dalšímu obědu lívance

a účastnily se táborového kurzu první pomoci, v rámci kterého se učily, jak správně obvazovat a jak transportovat raněného, nebo si i vyzkoušely masáž srdce na speciální figuríně spárované přes Bluetooth s mobilní aplikací, která masáž měřila, kontrolovala a zobrazovala její úspěšnost.

Děti se také několikrát potkaly s hasiči – jeden den se mohly svézt v hasičském autě, vyzkoušet si zapnout maják a různé blikačky. Další den nás navštívili další hasiči, kteří nám připravili na hřišti Jarovou pěnu.

Děti hrály fotbal,

zkoušely přejít slackline,

skákaly přes švihadlo,

chovaly si králíčky,

složily si lodičku z papíru

a hrály spoustu her.