V první polovině července jsme se přenesli o téměř 4000 let zpět a o skoro 3 000 km dál do starého Egypta.
Každý den jsme si na pokračování vyprávěli příběh o Josefovi a jeho bratrech. V první části příběhu jsme se dozvěděli o Josefově rodině, o tom, jaké problémy bratry trápily a o žalování. Zjistili jsme, že konflikt mezi bratry skončil hozením Josefa do studny. Že to nebylo nic příjemného, jsme si ověřili na našem dobrovolníkovi – herci Josefa, který skončil v rybníku. V příběhu jsme se dozvěděli i o tom, kdo to byli v Egyptě otrokáři a otroci. Sami jsme dva drsné otrokáře viděli, když jim byl chudák Josef prodán do otroctví – všichni jsme se pak svorně shodli, že Josefovi z otroctví pomůžeme a v bryndě ho nenecháme!
Další den jsme zjistili, že obchodníci s otroky Josefa v Egyptě prodali bohatému Potifarovi. Šikovný Josef se díky své chytrosti a píli vypracoval až na správce domu, kde ovšem bohužel příliš dlouho nepobyl – vinou Potifarovy zákeřné manželky a falešnému obvinění se dostal nespravedlivě do vězení. Opět se dostal do bryndy, odkud jsme se mu rozhodli pomoci.
Ve třetí části příběhu se Josef poprvé setkal s Faraonem, kterého ohromil tím, že mu dokázal vyložit jeho sny a svou moudrostí a prozíravostí, když faraonovi chytře poradil – stal se pak vezírem, druhým nejmocnějším mužem Egypta. Děti mu oblékly vezírský plášť a provolávaly slávu.
Josefovi se jako vezírovi Egypta dařilo dobře. Předali jsme mu vezírský řetěz, který jsme získali ve hře předchozí den, za což byl rád. Uvědomili jsme si, jak bylo chytré, že si v době blahobytu dělal zásoby, které se pak hodily v dobách hladu. Povídali jsme si pak trochu i o spoření a zjistili, že i většina táborníků umí šetřit:-).
V poslední části příběhu jsme se dozvěděli, že Josefovi se jako vezírovi v Egyptě nadále dařilo. Protože ale nebyla jen neúroda a doba hladu v Egyptě, ale i v okolních zemích, nakoupit egyptské obilí vyrazili i Josefovi bratři. Ti samí, kteří na začátku příběhu Josefa prodali do otroctví. Jak se Josef zachová? Jak se pomstí? Také z nich udělá otroky? Tajili jsme dech. Bratři v příběhu Josefa nepoznali. Když je ale Josef vyzkoušel, zda drží při sobě, řekl jim, kdo je a místo toho, aby se pomstil, bratrům odpustil. S dětmi jsme si chvíli o odpuštění povídali. Příběh dopadl dobře, když se celá Josefova rodina odstěhovala za Josefem do Egypta a všichni tam spolu šťastně žili.
V průběhu tábora jsme společně vyrobili spoustu věcí – ze dřeva formy na cihly,
pomocí vyrobených forem jsme pak dělali z hlíny a slámy cihly,
lodičky z přírodního materiálu,
ruční papír, na který jsem následně psali hieroglyfy,
modelovali jsme zvířátka z rychloschnoucí hmoty
a dělali jsme ze sebe mumie.
Také jsme plavali na lodi,
mleli mouku,
zjišťovali různé informace o Egyptě a zakreslovali pomocí atlasů do mapy,
zdolali překážkovou dráhu
luštili bludiště a kreslili je křídami na silnici
a každý den po obědě jsme stavěli z lega pyramidy a další různé modely.
Děti také mohly každý den zkusit vyluštit hlavolam, za který pak dostaly sladkou odměnu.
Za veškerou pomoc Josefovi jsme od něj dostali odměnu.
V rámci povídání o Egyptě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informacích o tehdejších řemeslech, o pravomocích faraonů a kněží, o mumiích a pyramidách.
Hráli jsme spolu také spoustu her a náramně si to užili. 🙂