Dobrodružný kemp II 2021

Začátkem srpna jsme se s dětmi v rámci letního kempu vydali po stopách hrdinů a dalších postav z řeckých bájí a pověstí.

Letní kempy v roce 2021 byly podpořené z dotace MŠMT, takže byly pro školní děti zdarma. Děti měly hrazenou stravu, pitný režim i veškeré materiály.

Každé ráno jsme program zahájili rozcvičkou.

S dětmi jsme si četli různé řecké báje a pověsti a povídali si o nich. Zároveň jsme si to s dětmi i zahráli. Přečetli jsme tak např. báji o Théseovi, o Perseovi nebo i o Prométheovi.

Poslední den jsme si přečtené báje zopakovali a seznámili děti i s dalšími bájemi (např. Trója, Odysseus). Také jsme s nimi zopakovali české pověsti.

Jeden den nás navštívila skupina členů YMCA z Čech i ze zahraničí, která si pro nás připravila česko-anglický program. Děti tak měly možnost procvičit se v anglické konverzaci, poslechnout si příběh o králi Davidovi a vyzkoušet si různé aktivity.

Děti si také jedno dopoledne v malých skupinkách prošly naučnou stezku o deseti stanovištích. Na každém stanovišti na ně čekal úkol, např. poznávání stromů, stop zvěře nebo hub. Správné odpovědi děti zaznamenávaly do pracovních listů.

Jeden večer se konalo pro děti i rodiče posezení u táborového ohně, po kterém jsme se zúčastnili přednášky o hvězdách, souhvězdích a orientaci na obloze. V rámci toho jsme pozorovali hvězdy hvězdářským dalekohledem. Viděli jsme dokonce i Saturn s jeho prstencem a Jupiter. Děti pak v tábořišti přespaly ve stanech.

Děti si s námi zopakovaly druhy ryb a zkoušely je chytat,

vařily polévku v kotlíku nad ohněm,

sbíraly s námi odpadky v okolí místa konání tábora – mohli tak pocítit dobrý pocit z práce užitečné pro okolí, zopakovat si zásady třídění odpadů a uvědomit si, jak dlouho by se odpady v přírodě rozpadaly;

vyrazily také na výlet,

zdobily lžičky,

jezdily na lodích a svedly na nich vodní bitvy,

hrály společenské hry,

v rámci jednoho bloku programu se děti seznámily se zásadami bezpečného chování v lese a rozdělávání ohně v přírodě a zkusily si oheň rozdělat,

skákaly na AirTracku nebo na trampolíně,

a hrály s námi spoustu dobrodružných her.